• (0224) 453 15 18

Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

Evlerimizin vazgeçilmez şıklık abidesi olan nadide eşyaları halılardır. Halı bir evin en vazgeçilmez eşyalarından biridir. Halının kalitesi, görünümü ne kadar iyiyse ihtişamı da o kadar büyüktür. Halı kullanımında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Evimizi süsleyen halılar sağlığımıza tehdit oluşturabilmektedir. Öncelikle kullanılan halıların temizliği özenle yapılmalıdır çünkü halının temiz olmaması demek insan sağlığını olumsuz etkilemesi anlamına gelmektedir. Halı temizliği yaparken süpürmek veya fırçalamak geçici çözüm niteliğinde olabilir fakat hiçbir zaman istediğiniz gibi temiz olmaz. Halının özellikle dip kısımlarında kirler, tozlar ve ölü deriler birikebilir. Evde uygulanan temizlik yöntemleri ise bu duruma karşı çözümsüz kalır. Bu nedenle doğru halı yıkama nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu işlemi profesyonellere bırakılmalısınız.

Halı yıkama nasıl yapılır diye merak edenler için cevabı son zamanların alanında en profesyonel halı yıkama servisi olan bursa halı yıkama vermektedir. Halı yıkama işlemi sanılanın aksine zor ve çok aşamalı bir işlemdir.

Nilüfer Halı Yıkama olarak Aşağıda halı yıkama aşamaları kısaca belirtilmiştir.

  • Yıkanacak olan halılar türlerine göre ayrılarak, halının kontrolü (kirlilik, yırtıklık, eziklik gibi durumlar) yapılır.
  • Halının boyutları ölçülür. Çünkü temizleme ücreti metrekare temel alınarak yapılmaktadır.
  • Halı yıkamak için ilk aşama toz alma işlemidir.
  • Halıların içi su ile dolu olan bir havuzda bir süre bekletilmesi işlemine havuzlama denir. Havuzlama işlemi halıların kirlerinin yumuşatılması ve uygulanacak olan kimyasal temizleyicilerin daha etkili olması için gerekli bir işlemdir.
    Asıl yıkama işleminde ise araç olarak yarı ve tam otomatik makineler kullanılmaktadır. Bu makineler fırçalama, sıyırma, vakumlama işlemlerini gerçekleştirirler. Halının kirlilik durumuna göre bu işlem birkaç kez tekrarlanabilmektedir.
  • Durulanan halıların daha çabuk kuruması için santrifüj makineleri kullanılır ve halılar kolayca kurulanır.
    Son olarak halıların üzerinde bulunan tüy ve toz parçacıkları alınır, son leke kontrolleri yapılır, halılar parfümlenir ve paketlenerek teslimatı yapılır.