hakkımızdaHalı yıkama konusunda ev sahiplerinin büyük bir oranda dikkat etmesi ve düzenli olarak yapılmasını sağlaması gerekir. Kendi elinizle temizlemiş olduğunuz halılarınız belki de mikrop yuvası haline çoktan gelmiştir bile! Etrafınızda ve evinizde en çok karşılaşmış olduğunuz durumlardan biridir; sokaklarda veya balkonlarda hanımlar büyük bir zahmet ve zorluk ile evlerine ait tüm halıların yıkamasını yaparlar. Fakat bu halı yıkama faaliyetinin ne derece yeterli olduğu tabi ki tartışılır. Halılar tam anlamı ile sağlıklı bir şekilde temizlenemez ve bir bayanın kuvveti ve gücü ile enerjisini çok fazla harcamasına sebep olur. Islandıkça çok daha fazla ağırlaşan halıları kaldırmak, kurutmaya ve temizlemeye çalışmak; akşam çekilecek olan şiddetli bel ağrılarının maalesef ki başlıca bir sebebi olacaktır. İnsan vücudunu oldukça yoran ve kaslarınızı zorladığınız için çeşitli kas ağrılarına sebep olan bu temizlik işlemleri yerine çeşitli halı yıkama şirketleri tüm bu sorunların çözümünü ev hanımlarına sunarak halı yıkama işlemlerini kolaylaştıracak bir temizleme sistemi uygulamaktadır. Temizlik şirketleri sayesinde bu zorlu işlem hanımların omuzlarından alınarak sağlığa uygun bir ortamda %100 temizliği yapılarak, müşterilere teslim ediliyor. Peki, İstanbul halı yıkama bu profesyonel işlemleri nasıl yapmaktadır?

Halı yıkama işlemleri birkaç tane zorlu ve uzmanlık gerektiren aşamalardan oluşmaktadır. Her aşamanın uygulanması gereken uygun halılar vardır. İlk aşamada toz alma makineleri ile halılarda bulunan tozlar en dip köşelerine kadar temizlenmektedir. Hassas olan bazı halılar bu uygulama yapılmayabilir. Sonraki aşamada ise havuzlama işlemi yapılır. Halılar, su dolu büyük bir havuzda belirli bir süre geçene kadar bekletilmektedir. Asıl temizleme işleminde ise halılar yarı otomatik veya tam otomatik makineler ile temizlenmektedir. Yarı otomatik makinelerin uygulanması esnasında halılar düz ve temiz bir zemine serilir ve temizlik malzemeleri ile ıslatılarak fırçalanır. Böylece halı yüzeyindeki kirli su arındırılır. Tam otomatik yıkamalarda ise yürüyen konveyör banttan oluşan bir uygulama yapılır. Halı bu bant üzerinde ilerlerken birtakım işlemlerden geçirilir. Islatma, temizlik malzemeleri kullanımı, fırçalama ve kirli sudan arındırma gibi işlemlerin hepsi bu makinenin üzerindeyken yapılmaktadır.

Halıların kurulanarak, rulo haline getirilmesi için temiz yerde muhafaza edilmektedir. Müşteriye teslim edilmeden önce halılarda son bir kontrol yapılır. Oluşabilecek toz ve tüyler hav aleti ile süpürülür, sağlığınızı kötü yönde etkilemeyecek bir parfüm ile güzel kokması sağlanır, düzgün bir şekilde paketlenir.